09. mýtus: „Když budu jíst light a dia výrobky, zhubnu.“

 

Nenechme se mýlit. Tyto potraviny totiž mohou být pěkně zrádné. Často se to plete – bez cukru, bez přidaného cukru. Dia potraviny a potraviny pro diabetiky. Dia neznamená dietní a obvykle ani bez cukru.
Dia: To, že se označení „dia“ týká potravin pro lidi s cukrovkou, nejspíše většina ví. Ale mýlí se, pokud o nich uvažuje kvůli hubnutí. Opatrní by však při orientaci mezi nimi měli být i samotní cukrovkáři. Některé se totiž moc nehodí ani pro ně. Zvláště pokud by si nehlídali, kolik toho snědí. Dia potraviny tady byly mnohem dříve než ty s označením light. Na rozdíl od nich jde o skupinu potravin přímo určenou jedné skupině lidí se zdravotními problémy – diabetikům, kterých v zemi žije více než tři čtvrtě milionu. K hubnutí se však nehodí z jednoho prostého důvodu – většina obsahuje stejné množství energie jako jejich běžné nediabetické předobrazy. Pokud si je přesto hubnoucí dá, nijak mu neublíží, rozhodně si jich však nemůže dopřát více než běžných potravin v domnění, že obsahují méně energie. Řepný cukr tam sice není, ale energie je stejná. Vysvětlení je jednoduché – v dia výrobcích nejde v prvé řadě o nižší energetický obsah, ale o to, aby se v nich neobjevoval jednoduchý cukr jménem sacharóza, protože diabetici ho neumějí v těle zpracovávat. V diavýrobcích se proto často objevuje ovocný cukr jménem fruktóza, který si co do množství energie s řepným věru nezadá, byť ho k dosažení stejně sladké chuti stačí méně. Pro diabetiky je díky svému složení vhodnější, ale rozhodně neznamená, že je dietní. Navíc i v dia sušenkách je třeba mouka nebo tuk, které jsou energeticky vydatné pořád stejně. Některé výrobky obsahují náhradní sladidla, která však bývají na rozdíl třeba od aspartamu, kterým si pomáhají výrobci „light“ potravin, rovněž dost kalorická. Byť některá přece jen méně – například sorbitol či maltitol mají zhruba o 30 procent energie méně než řepný cukr. Používá se také umělý cukr sacharin, který neobsahuje energii žádnou, ale mnoho lidí si stěžuje na jeho chemickou chuť. V některých prodejnách navíc najdete ledacos s označením:
bez cukru – výrobek cukru prostý
bez přidaného cukru – neměl by obsahovat přidané cukry, ale může obsahovat cukry přirozeně obsažené v surovině výrobku
bez sacharózy – neobsahuje řepný cukr (ale např. ovocný může obsahovat)
Mimochodem, na výrobcích určených skutečně pro lidi s cukrovkou by se neměl objevovat ani nápis „dia“, správné je označení „vhodné pro diabetiky“. V každém případě by měli diabetici velice pečlivě studovat složení výrobků, počítat energetickou hodnotu a sledovat obsažený cukr, ale také třeba tuky, o kterých se tolik nemluví, přitom pro diabetiky je důležité i hlídání váhy jako takové. Proto by měli vše poctivě zahrnout do své denní energetické bilance.
Light sice znamená, že je výrobek o něco lehčí – má méně cukru nebo tuku, automaticky však nemusí být snížená i celková kalorická hodnota. Pozor na to! Výrobce není nikterak limitován v tom, jaký výrobek může magickým slůvkem „light“ označit. Česká legislativa totiž tento pojem nijak nedefinuje. Light může značit snížený obsah – otázkou však zůstává, obsah čeho byl snížen? Někdy jde o kalorie, jindy tuk či cukr. Pokud by bylo na výrobku uvedeno, že je zde snížen obsah energie, musí být energetický obsah nižší než 41 kcal/100 g (170 kJ/100 g). Odtučněný výrobek má obsah tuku méně než 0,5 g na 100 g, nízkotučný méně než 3 g/100 g.
Na trhu však můžeme nalézt výrobky, které nesou toto označení, ale ve výsledku jsou kaloričtější než jiné neoznačené produkty. Většina light potravin je sice nízkokalorická, ale není nic lepšího, než se raději vždy podívat na složení potravin a jejich energetickou hodnotu. Vždy je lepší se přesvědčit, proč potravina nese označení light a jaká její složka byla snížena.
Light potraviny sice mohou být dobrým pomocníkem při hubnutí, ale rozhodně si nesmíme myslet, že pokud budeme konzumovat jen je, „jsme za vodou“ a hubnutí nám půjde samo. Tyto potraviny nám mohou pomoci s dodržováním přiměřeného příjmu kalorií, avšak bezhlavé sahání po těchto produktech není na místě. Záleží na tom, co dané potraviny skutečně obsahují. Nenechme se rozhodně nalákat přesvědčením, že nevadí, jaké množství těchto potravin sníme – jen proto, že jsou nízkokalorické.