Fyzio páteře

Vlivem mnoha faktorů (neideální pohybový vývoj v dětství, nedostatek pohybu nebo nadměrná zátěž, dlouhodobé sezení u počítače, stres, následky úrazů…), nepracují svaly těla okolo páteře v rovnováze a nedrží kostru v napřímené a přirozené poloze.
Tím dochází k vychýlení obratlů ze své pozice, nebo jen náklonem k jedné či druhé straně, což má za následek útlak nervů v dané oblasti, která se projevuje jako bolest v bedrech.

fyzio páteře

 

 

Neřešený problém vede ke zhoršení stavu, poškození kloubů, stupňování bolesti. Výrazné poškození hrozí zejména tehdy, rozhodne li se člověk řešit problém útlumem bolesti léky, bez odstranění příčiny.

 

Jak vám můžu pomoci?

Po prohlídce zad vám vysvětlím možnosti trvalé nápravy páteře, naučím vás několik základních protahovacích a uvolňovacích cviků.
Provedu uvolňující masáž svalů okolo páteře a připojených svalů na svalstvo zad.
Poté přistoupíme k samotnému mechanickému rozpohybování nehybných či méně hybných obratlů a to pomocí PNF strečinku.

 

Co je PNF a jak to funguje?

Propriceoptivní neuromuskulární facilitace (PNF)

PNF strečink je mezi odborníky považován za velice efektivní strečinkovou metodu na rozvoj flexibility.
Jedná se o metodu, v níž je využita kontrakce svalu, po níž následuje fáze relaxace a následné protažení svalu. Sval, který protahujeme, nejprve staticky zatížíme činností proti odporu. Reakcí na zátěž je ochranný útlum – sval cca 2 – 6 s relaxuje. Následně sval staticky protahujeme po dobu 10 – 15 s.
Kombinace kontrakce a protažení slouží k uvolnění svalů. PNF strečink je dnes dle Altera (2004) považován za nejúspěšnější metodu pro rozvoj pohyblivosti. Užívá se v rehabilitaci nebo v případech shodných s využitím statického strečinku.

Fyzio páteře se neprovádí u osob s onemocněním typu:

Osteoporóza

Metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšení tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu (kyfóza).

Bechtěrevova nemoc

Chronická bolest a ztuhlost v dolní části páteře. Bolest se často objevuje v místě skloubení křížové kosti s pánví (sakroiliakální skloubení), odkud vyzařuje do hýždí nebo zadní strany stehna. Bolest je největší, pokud pacient zůstává v klidu, zmírňuje se při fyzické aktivitě.
Páteř se postupně stává stále méně ohebná, pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit. Rozvoj nemoci je postupný a trvá mnoho let, než dojde do konečného stadia, kdy má páteř charakter tuhé neohebné tyče. K tomu však dochází pouze u menší části pacientů.

Výhřez (herniace) meziobratlové ploténky

Akutní úrazy…

 

 
Zpět na služby