Proteiny stručně a jasně 

MW_2-27kg_LV4-1_FV_19-10-2011_copyV současné době je na trhu celá škála proteinových suplementů různých složení, z různých druhů bílkovin, různé stravitelnosti a vstřebatelnosti. V tomto článku se nebudu pouštět do žádných chemických rozborů, někde je opisovat z jiných článků, protože z toho mám beztak pocit, že se v tom běžný čtenář ztratí a to o co v článku má jít je pak tak trošku myšlenkově opomenuto.
Budu se tedy spíše snažit zde rozepsat základní rozdělení s vysvětlením některých pojmů, se kterými se běžně setkáme při nákupu a které by měly být pro nás důležité při výběru toho pro nás správného proteinového suplementu.

To nejzákladnější rozdělení bílkovin je na ty rostlinného původu a živočišného původu. Oba zdroje mají svá PRO i PROTI. Rostlinné bílkoviny lze přijímat např. ze sóje, pšenice, brambor. Jejich nevýhoda spočívá hlavně v tom, že ne všechny rostlinné zdroje obsahují esenciální aminokyseliny. Kvalitní aminokyselinové spektrum bílkovin mají například zmíněné brambory, ale jejich množství na 100g je tak malé, že bychom museli přijmout neúměrné množství potravy. Za ty biologicky hodnotnější zdroje bílkovin lze tedy považovat bílkoviny živočišného původu – např. vaječné bílky, drůbeží, hovězí maso, ryby, mléčná syrovátka.
Nyní tedy k samotným doplňkům stravy, v našem případě k těm proteinovým. K čemu vlastně slouží? Při potřebě přijmout vyšší množství bílkovin jsou velkým přínosem, neboť nám umožní dodat potřebné množství bílkovin zpravidla lehce vstřebatelných, aniž bychom museli navyšovat objem běžné stravy.

Rozdělme si je do skupin, se kterými se můžeme nejčastěji setkat na trhu

1. Syrovátkové proteiny
2. Sojové proteiny
3. Noční proteiny
4. Vícesložkové proteiny

Syrovátkové proteiny

Ty si můžeme dále rozdělit na:
a) syrovátkový proteinový koncentrát, označovaný jako WPC
jedna ze základních forem proteinu
výhodou je nižší cena, vzhledem k rychlé vstřebatelnosti ho lze užívat během celého dne (cca. 2-3 h.).
Vzhledem k rychlé vstřebatelnosti není vhodný před spánkem.
nevýhodou může být někdy horší stravitelnost, která může být doprovázena plynatostí

b) syrovátkový proteinový izolát, WPI
zde je již cena o něco vyšší než u koncentrátu
velice rychle vstřebatelný, (cca. 1-2h.)
izolát je vhodný pro konzumaci před a po tréninku, před tréninkem netlačí v žaludku a po tréninku je okamžitým zdrojem aminokyselin.
Stejně jako koncentrát není vhodný před spánkem.

c) syrovátkový proteinový hydrolyzát, WPH
nejdražší a nejkvalitnější zdroj bílkovin na současném trhu
vstřebatelnost asi 1 h.
lze jej užívat před i po tréninku, ale nejvhodnější je ho přijmout ihned po probuzení, aby tělo po nočním odpočinku dostalo ihned potřebné množství bílkovin.
Konzumace před spánkem je naprosto nevhodná.

Sójové proteiny

soypro01

 

Sójový protein obsahuje pouze rostlinné produkty a proto je obzvláště vhodný pro vegetariány. Ale díky kvalitnímu aminokyselinovému spektru s větším množstvím glutaminu, BCAA a jiných tělu prospěšných látek si najde své místo i u „masožravců“ (hlavně díky velmi nízké ceně). Sója také správně ovlivňuje hladinu cholesterolu a také dokáže ovlivňovat rychlost produkce hormonů ve štítné žláze a tím urychlovat metabolismus (zvýšené spalování tuku). Konzumace je vhodná po celý den tak jako i před a po tréninku.
Jako většina proteinů není vhodný před spánkem.

Noční proteiny

MC_-_909g_-_WIPV06_-_LV7.1_-_FV2.0_-_18-07-12_copyJeden z nejlevnějších proteinů, který tvoří asi z 80% mléčnou bílkovinu. Je to také nejpomaleji vstřebatelný protein, což z něho dělá ideální volbu užití před spaním. Svým postupným vstřebáváním pomáhá tělu zůstat po celou noc v anabolickém stavu. Doba vstřebávání kaseinu je asi 4-7 hodin.
Konzumace je také možná po celý den kromě před a po tréninku.
V nočních proteinových suplementech můžeme najít ve složení kaseinát vápenatý a micelární kasein. Co se týče vstřebatelnosti a stravitelnosti je lepší micelární kasein. Kaseinát vápenatý lze přirovnat k tvarohu, kde bohužel velká část je nezpracována a vyjde tělem nestrávena. Opět záleží na finanční stránce. Micelární kasein je podstatně dražší než kaseinát vápenatý. Takže je na každém pro jakou variantu se rozhodne.

 

 

Vícesložkové proteiny

2kg-Instant_Whey_Duo_copyV současné době velmi populární forma proteinového doplňků, které obsahují jak tzv. „rychlé“ tak i „pomalé“ bílkoviny.
Předností těchto výrobků je možnost je využívat v kteroukoliv denní dobu a to i před spaním.
Jsou vlastně kombinací výše uvedených forem proteinů.
Pro rekapitulaci tedy připomenu, že mezi rychlé bílkoviny patří syrovátka a mezi ty pomalé kasein a vaječný protein.
Velmi důležité je zmínit, že nesmíme zapomenout, jak je daná bílkovina zpracována a jaká bude tedy její vstřebatelnost.
Pokud si budeme pořizovat vícesložkový protein, budeme se soustředit na jeho složení, neboť výrobci používají spousty triků, jak zákazníka navnadit velkým „anabolickým efektem“, ale složení tomu vůbec nemusí odpovídat.
Dávejte tedy přednost takovým výrobkům, kde je přesně uveden poměr jednotlivých složek a ne jen etiketa s popisem, co produkt obsahuje. Pak totiž můžeme více než předpokládat, že ta nejlevnější složka bude zastoupena v největším poměru.

 

Zdroj informací: kulturistika.com

Zpět na články
Kam dál?

Trénink pro začátečníky

První polovinu kapitoly pro začátečníky bych rád věnoval lidem, kteří chtějí. Chtějí změnit své tělo k lepšímu.
Ve druhé polovině pak konkrétní plán.
První důležitý krok máte za sebou, tím bylo rozhodnutí stávající stav změnit.

 

Trénink problematických partií

Tento typ tréninku je zaměřený na ženy, co se rozhodly (záměrně nepíšu rozhodli, neboť následující tréninkový program je určen především pro ženy…) začít se zbavovat přebytečného tuku, možná vás následující řádky budou trochu inspirovat a poradí vám, jak na to…

 

Trénink na redukci hmotnosti, úbytek tuku

Trénink zaměřený na redukci tělesné hmotnosti je trénink přizpůsobený přáním klienta. Zpravidla to bývá trénink na hubnutí.

 

Sportovní trénink

Každý kdo sportuje, dosáhne v určitém čase maxima, které již nemůže sám překročit. Zde nastupujeme my, abychom klienta posunuli co možná nejdál.

 

Dornova metoda

Dornova metoda Dornova metoda je jemná manuální terapie, jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně uváděny zpět do svých původních správných poloh.