12. mýtus nebo spíše „Záhada pitného režimu“

 

Hlad je převlečená žízeň. Možná to neplatí vždy, ale často vás dostatečný přísuntekutin nejen zbaví hladu, ale prospěje vašemu tělu i jinak. Člověk denně vyloučí v průměru asi 2,5 – 3 litry vody pocením, dýcháním, stolicí a močí. Pro zachování vyrovnané vodní bilance tak musí organismus přijmout minimálně stejné množství tekutin. Přibližně 500 ml vody získáte jako součást konzumovaných potravin a zbytek, tedy minimálně cca 2 l je třeba vypít. Dobrým vodítkem je pravidlo přijmout 35 ml tekutin na každých 1 kg váhy (např. člověk s 50 kg by měl tedy vypít cca 1,7 litru tekutin a člověk vážící 80 kg cca 2,8 l). Druhá možnost výpočtu je trochu složitější, musíme si totiž dokázat spočítat svůj denní energetický příjem v kaloriích. Na každých 1000 kcal bychom měli vypít 1 l tekutin. Pokud se intenzivně pohybujme, sportujeme či pracujeme v horkém prostředí, je potřeba příjem tekutin ještě o něco zvýšit. Více tekutin potřebují i lidé, kteří často mluví. Horní hranicí příjmu tekutin jsou za běžných podmínek cca 3 litry tekutin, při větším příjmu dochází k přetěžování ledvin a odplavování minerálů, zejména pokud je větší množství tekutin vypito najednou. Když budeme dostatečně pít mezi jídly, snáze se ubráníme chutím a hladu. Začnemeli hubnout, odbourává se tuková tkáň, kapénky tuku přecházejí do krve, a odtud musejí být vyloučeny z těla. Pokud přitom málo či nevhodně pijeme, toxické látky se z těla ven doslova loudají a způsobují nám únavu a bolesti hlavy, pokles fyzické i psychické výkonnosti, slabost, nevolnost, křeče, infekce močových cest či stárnutí pokožky. Dostatečný pitný režim je také velmi důležitým preventivním krokem natékání. Pokud má náš organismus pocit, že se mu tekutin nedostává, bude skladovat každou kapku. Pokud bude mít tekutin dostatek, k zadržování tekutin nebude žádný důvod.
Mezi nejvhodnější základ pitného režimu patří nesycené stolní vody z přírodních pramenů s malým obsahem minerálů (Dobrá voda, Horský pramen IQ, Evian, Korunní…). Obsahují malé množství minerálních látek a je tedy možné je pít denně a dlouhodobě. Vhodná je i obyčejná voda z kohoutku (v místech s horší kvalitou vody přefiltrovaná v domácí filtrační konvici). Minerální vody bohaté na minerály jsou vhodné pouze v malých množstvích, zajímavá je např. Magnesia, která obsahuje obecně nedostatečně konzumovaný hořčík. Nápoje a vody sycené oxidem uhličitým jsou sice oblíbené, ale jejich pití přináší úskalí, že pocit žízně je uhašen dříve, než se skutečně dostatečně napijete, obsažený plyn také překyseluje vnitřní prostředí a rozhodně nepomáhá odstranit ani nadýmání. Úplně bez diskuze je nevhodnost pití jakýchkoliv slazených limonád a to i uměle slazených! Džusy (výhradně 100%) patří mezi poměrně zdravé nápoje díky obsahu vitaminů i minerálních látek, ale mají vysokou energetickou hodnota (170–290 kJ/100 ml) danou obsahem cukru. Jste-li v redukčním režimu, džus by pro vás měl být spíše pamlskem, pít byste ho měli navíc ředěný vodou. Čaje jsou přírodní produkty s nulovou energetickou hodnotou a navíc mají řadu zdraví prospěšných účinků, zejména čaj zelený (prevence kardiovaskulárních chorob, obsahem fluoru brání vzniku zubního kazu, reguluje krevní tlak, prevence rakovinného bujení, zpomalení stárnutí). Čaje však také odvádějí vodu z organismu a tak by neměly být jedinou tekutinou, kterou pijete. Vhodné jsou samozřejmě i neslazené čaje bylinné a rostlinné. Káva stimuluje organismus, zlepšuje soustředění. Na druhé straně výrazně odvodňuje organismus, takže myslete na to, že je nutné doplnit každý šálek kávy velkou sklenicí vody.
Pozor ale! Káva, silný černý čaj, cola a alkohol se do pitného režimu nepočítají!!!

Na závěr přihodím pár rad: Ráno vypijte sklenici vody hned po probuzení, nejlépe vlažnou a s několika kapkami citronu, pomůže to dokončit trávení z předchozího dne a pročistit trávicí ústrojí. Pijte průběžně během dne po doušcích, tekutiny tak mají šanci se lépe zužitkovat, než když vypijete velké množství najednou. V průběhu dne střídejte nápoje, věnujte péči výběru dobrého čaje – to co pijete, vám musí také chutnat! Odvykněte si sladit, a pokud si chcete výjimečně dopřát sladký čaj, použijte med (cukr ani umělá sladidla se vůbec nehodí).