14. mýtus: „Ženy by neměly moc posilovat, protože jim narostou příliš velké svaly a budou vypadat mužsky.“

 

svaly ženZaprvé, za svalový objem jsou zodpovědné hlavně mužské pohlavní hormony, pro jednoduchost si uveďme nejznámější – testosteron. Jenže organismus ženy má přirozeně patnáctkrát méně těchto hormonů než organismus muže, proto posilovací trénink u žen formuje spíše svalovou definici a pevnost svalových partií, nežli nárůst svalových objemů. Pokud vás teď napadne, že neříkám pravdu, protože jste na vlastní oči viděli v časopisech nebo na internetu fotografie kulturistek s nehezky objemnými svalovými partiemi, vězte, že je to právě tím, že tyto sportovkyně doplňují tyto mužské pohlavní hormony (testosteron a jeho deriváty) nepřirozenou cestou (ano, mám na mysli anabolické steroidy) až na hladinu „mužských hodnot“, kdy ovšem kromě „mužských“ svalových objemů získávají i další mužské rysy – právě odtud pocházejí anekdoty o vousatých kulturistkách s hlubokým hlasem…

Druhým důvodem, proč se z žen nestane tréninkem v posilovně kulturistka je fakt, že velmi záleží na stylu, jakým v posilovně budeme trénovat. Tak jako zakoupením lyží a výletem s partnerem do Krkonoš se z nás automaticky nestane závodnice v superobřím slalomu, tak stejně návštěva posilovny z nás automaticky neudělá vzpěračku. Je důležité si uvědomit, že k největšímu nárůstu svalů (svalové hypertrofii) dochází posilováním v rozsahu 3 – 5 opakování v sérii s těžkou váhou. Z toho vyplývá, že obecně doporučovaný trénink pro ženu v rozsahu 15 – 20 opakování v sérii má zanedbatelný efekt na nárůst svalových objemů.

kuřecí steakA konečně třetím důvodem je i výživa, ze které se svaly tvoří. Přestože někdy to vypadá, že kulturisté mají své svaly „nafouknuté“, tak opravdu je nemají ze vzduchu, ale jako všichni ostatní lidé na planetě zejména z bílkovin a sacharidů (a pochopitelně z vody). Aby takových svalových objemů dosáhli, musí denně konzumovat až kilogram masa (!!!), hromady vajec, výjimkou mezi nimi není ani půl kilogramu tvarohu a spousty proteinových koktejlů. K tomu pak opět denně alespoň kilogram rýže nebo těstovin, bezpočet piškotů nebo racio chlebíků a sacharidových koktejlů. To vše je potřeba k tomu, aby měl vůbec organismus kulturisty dostatek „stavebních cihel“, aby svalové objemy měl z čeho stavět. Samozřejmě u této otázky – se mohou ozvat ženy, které budou na základě osobní zkušenosti tvrdit například toto: „Měsíc jsem cvičila přednožování na přístroji a narostly mi stehna tak, že se mi teď nevejdou do kalhot.“ nebo „čtrnáct dní jsem plavala a hrozně mi narostla ramena a ´křídla´, takže teď vypadám jako chlap.“ K tomu je nutné říct jednu velmi nepříjemnou věc, ale řečena být musí: Problém, není v tom, že jste nabraly za tak krátkou dobu spoustu svalů. Problém je, že jste pořád stejně „tlusté“. Předtím jste akorát byly ochablé, teď se svaly zpevnily a nadzvedly vám ten tuk nahoru. Další problém je, že během doby, kdy si všimnete „obřího nárůstu svalů“ obvykle proběhne menstruace, která natáhne vodu do těla.
A konečně, tréninky vyčerpávají z vašich svalů cukr, který má ale potom tendenci se více ukládat do zásoby jako energetický zdroj (nejde o tuk), ale na cukr ve svalech se opět váže voda. Čili stačí se po tréninku nebo den poté ládovat různými skrytými zdroji cukrů-sacharidů (pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ovoce, džusy, sladkosti) a další den se to projeví navázáním vody. Čili je poměrně snadné, že si netrénovaný jedinec náhlým započetím cvičení, stravou a příjmem tekutin způsobí rychlý (netukový) výkyv váhy směrem nahoru a nechtěný nárůst objemu. Skutečně, tyto problémy „s velkým nabíráním svalů“ mají hlavně ženy, co cvičí velmi krátce, nebo jen nárazově intenzivně. Kdyby vydržely cvičit déle než měsíc, a držely nějakou rozumnou dietu, během čtvrt až půl roku poznají, že se jim naopak zmenší všechny problematické partie, budou celkově pevnější a štíhlejší. Je tedy nutné překonat první týdny a možná i třeba měsíce, než to všechno začne vypadat, tak jak má. Nenechte se zmást optickými klamy. A neřiďte se jenom tím, že krátkodobě vám bude nějaké oblečení na některých místech těsné. Časem, až se postava srovná, naučíte se kupovat si nové věci, které jsou na vás správně ušité.