15. mýtus: „S hubnoucími koktejly snadno a rychle“

 

Bývaly hitem před několika lety, dnes už je jejich největší sláva na ústupu. Co slibují? Pokud takovým koktejlem nahradíme jedno až tři denní jídla, zhubneme za poměrně krátkou dobu o nepoměrně velké množství kilogramů. Ve skutečnosti to tak velký zázrak není, ale může nám při hubnutí výrazně pomoci. Důležitý je dobrý výběr. Na adresu koktejlů na hubnutí často najdeme kritiku. Na internetových diskuzích bychom snadno našli nějaký negativní příběh o tom, jak koktejl na hubnutí „nefungoval“. Proč potom ale i někteří známí výživoví poradci doporučují koktejly na hubnutí?

Vysvětleme si základní princip koktejlů na hubnutí. Cílem je usnadnit sestavení správné stravy pročlověka, který chce zhubnout. Člověk, který chce zhubnout, by měl provést následující změny ve stravě: snížit podíl tuků a cukrů, zvýšit podíl kvalitních bílkovin, zvýšit množství vlákniny, zvýšit množství vitamínů. Bohužel většině lidí se nepodaří těchto změn docílit, ať už z důvodu nedostatku času nebo protože nezvládají všechny aspekty ohlídat. Výrobci jsou samozřejmě schopni namíchat takové suroviny, z nichž ve výsledku vznikne koktejl, který splňuje všechny požadavky – obsahuje málo tuků a cukrů, hodně bílkovin, hodně vlákniny a hodně vitamínů. To zní dobře, že? Proč tedy nejíst jen koktejly na hubnutí, když nám poskytují optimální složení živin? Bohužel musíme brát na vědomí, že se jedná o koktejly, čili o tekutou stravu. A naše střeva jsou zvyklá na trávení pevné stravy. Kromě toho bez pevné stravy bychom brzy přišli o zuby, protože by nám ochably.

V žádném případě se tedy nedá doporučit nahradit celý jídelníček koktejly na hubnutí. Pokud však nemáte čas si neustále připravovat zdravá a dietní jídla, nelze nic namítat proti tomu, když nahradíte v rámci hubnutí jedno denní jídlo kvalitním hubnoucím koktejlem. Odkud se tedy berou ty negativní zkušenosti s koktejly na hubnutí? Nelze pochybovat o tom, že kvalitní koktejl při hubnutí může pomoci – jasně to vyplývá ze složení. Neetické však je, pokud vám prodejce namluví, že stačí konzumovat hubnoucí koktejly a člověk na 100 % zhubne. Přesně toto se bojí výrobci koktejlů na hubnutí přiznat. Existuje obrovský rozdíl mezi „Kvalitně vyrobené koktejly pomohou při hubnutí.“ a „Stačí jíst naše koktejly a nic jiného nedělat a na 100 % zhubnete.“ Je to stejný rozdíl jako „Jíst k večeři zeleninový salát místo přílohy vám pomůže zhubnout.“ a „Stačí jíst k večeři zeleninový salát místo přílohy a automaticky zhubnete, ať se děje, co se děje.“ Je to stejná logika – samozřejmě vám pomůže jíst jednou denně zeleninový salát místo přílohy, ale neznamená to, že už pro zhubnutí nemusíte nic dalšího dělat. Stejně tak vám pomůže nahradit jedno denní jídlo koktejlem na hubnutí, ale neznamená to, že už pro zhubnutí nemusíte nic dalšího dělat. Negativní zkušenosti s koktejly na hubnutí nejčastěji pochází od lidí, kterým reklama namluvila, že stačí jíst koktejly na hubnutí a automaticky zhubnou. Berte tedy koktejly na hubnutí jen jako pomocníka – ne jako zaručený způsob hubnutí.

Ukázka přechodu tělesné partie z nicnedělání na dietu  

nic a dieta

 

Na závěr ukázka jak to funguje v praxi. Pravidelné cvičení + úprava jídelníčku
konečný výsledek