Trénink pro začátečníky 

První důležitý krok máte za sebou, tím bylo rozhodnutí stávající stav změnit. Troufnu si tvrdit, že ten první krok je nejtěžší.

První krok je rozhodnutí

První krok je rozhodnutí

Při formování své postavy zde platí stejně jako u jiných činností, že v pravidelnosti a pečlivosti tkví podstata úspěchu.
Druhým krokem je sestavení tréninkového plánu, s tím pomohu já a stanovit si cíl. Metu, které chceme dosáhnout.
Třetím krokem je začít. Udělat ten důležitý krok a vyrazit. Pokud svou snahu o změnu myslíte opravdu vážně a jste ochotni tomu i něco obětovat, určitě se výsledky práce brzy dostaví.
Kdo je ochoten hodně obětovat, ten i hodně získá. Musíte se naučit správně a pravidelně jíst, několikrát týdně cvičit. Obětovat svůj čas pro sebe. Přijdou chvíle, kdy musíte obětovat párty s přáteli, protože druhý den máte trénink. Jestli vás dokáže odradit špatné počasí nebo naopak takové, které láká víc k vodě než do fitness centra, pak ani nečekejte extra výsledky. Určité samozřejmě budou, ale ne v takové míře, jak by mohly. Často se mě ženy ptají, jak často cvičit a jak dlouho trvá, než budou vypadat jako fitnesky na fotkách. Krátce tedy k těmto otázkám.

 Jak často cvičit?

Trénink 2-3x týdně vás k žádnému extra výsledku nepřivede a to říkám na rovinu. Pokud máte snahu hubnout a formovat postavu, tak se připravte na to, že 4x týdně cvičit kombinovaný trénink je minimum. Každý trénink musí být náročný a musíte ho opravdu cítit. Nejde přijít do posilovny s odhodláním odcvičit 4 série dřepů o 15 opakováních a při prvním náznaku bolesti to vzdát. Takový trénink vás nikam nezavede. Je to jistě lepší než nedělat nic, ale neočekávejte žádné razantní změny.

Jak dlouho to bude trvat?
Zapomeňte na fotky fitnessek. Drtivá většina má za sebou sportovní minulost a několik let tvrdé dřiny v posilovně. Soustřeďte se na sebe a na svou reálnou proměnu. Každá změna která se na vás má projevit se nestane za týden nebo za měsíc. Připravte se na měsíce tvrdé práce, než se začnou dostavovat první výsledky. Lidské tělo je velmi odolné a mnoho lidí to vzdá hned v prvních dvou měsících.

Ale dost k úvodu a přejděme k věci.

Musíte se naučit správnou techniku cvičení

Musíte se naučit správnou techniku cvičení

Pokud nemáte žádné zkušenosti s posilovnou či fitcentrem, doporučuji si přibrat na několik prvních lekcí osobního trenéra. Ne kamarádku, která chodí pravidelně několikrát týdně s tím, že zkopírujete její trénink. Osobní trenér vám zajistí, že cviky budete na strojích a s činkou cvičit technicky správně a hlavně následující dny budete moci pohybovat končetinami. Je totiž prakticky jisté, že trénink se zkušenější kamarádkou odtrénujete skoro plnohodnotně, ale pro vaše svaly to bude taková zátěž, že vás bolení svalů v následujících dnech odradí od dalšího cvičení. S každou takovou činností se musí postupně a osobní trenér vám zajistí optimální zátěž pro první dva až tři tréninky.
Pokud jste ale přesto rozhodnuti s kamarádkou jít, odcvičte maximálně asi 1/3 jejího tréninku.

Pro příklad uvedu:

Dřepy v multipressu: kamarádka – 3 série 15 opak.   vy – 1 sérii 15 opak.

Výpony na špičky: kamarádka – 5 sérií 20 opak.   vy – 2 série 15 opak.

Aby jste svého cíle dosáhly, bude muset mít v naprostém pořádku následující věci:
Za prvé:  je to trénink, který musí být intenzivní a dostatečně těžký, aby byl pro tělo stimulem k přeměně.
Za druhé:  je to strava, která musí být ve 100%-ním pořádku.
Za třetí: suplementace, kdy je investice alespoň do základních látek (vitamíny a minerály) naprosto nutná a investice do ostatních věcí (proteiny, sacharidy, Creatin) více než vhodná.
A zbývá obsadit čtvrtý bod a tím je regenerace. Svaly se v posilovně nemění, pouze stimulují. Regenerace probíhá v době odpočinku a pokud tohoto není dostatek, opět to nebude fungovat tak, jak by  jinak mohlo! Dostatek spánku v noci je naprostou nezbytností! Není možné chodit spát někdy po půlnoci a ráno v šest vstávat do práce. Tělo by nemělo dostatek času na regeneraci a v extrémním případě by toto mohlo vést k přetrénování a zranění!

 

Zpět cviky ženy