Co jsou ta BCAA-čka, které do sebe tolik lidí láduje, k čemu slouží a jak je dávkovat? To vše se pokusím zodpovědět v tomto článku a po přečtení, tenhle doplněk dostane úplně jiný rozměr.
BCAA tvoří skupinu aminokyselin s rozvětveným řetězcem tří aminokyselin – leucin, isoleucin a valin. Kromě toho, že tyto aminokyseliny patří do zmíněných BCAA, jsou i esenciální. Musíme je tedy přijímat v potravě neboť si je tělo nedokáže vytvořit samo. Nejznámější jsou tím, že mohou být využité pracujícím svalem jako zdroje energie během déle trvajícího zatížení. Jako zdroj energie slouží uhlíkové řetězce BCAA pocházející hlavně z kosterního svalstva. Ostatní dusíkové části vytváří aminokyselinu alanin, která je poté dopravována do jater a transformována na glukózu, která putuje zpět do svalu jako již zmíněný zdroj energie.
Takto využitá energie šetří svalový glykogen.
Důležitou je otázka anabolického efektu BCAA. BCAA podávané během tréninku zvyšují úroveň růstového hormonu a inzulínu současně, což vede k zvýšenému antikatabolickému a anabolickému efektu. Co je ještě zajímavější, jedna studie zjistila, že podávání BCAA těsně před tréninkem zamezují poklesu hladiny testosteronu po jeho ukončení a naopak vedou ještě k jejímu nárůstu.
Posledním vzpomenutí hodným efektem při podávání BCAA (odlišným od jiných, „normálních“ aminokyselin) je snížení pociťované námahy, takže cvičení se nám zdá lehčí, než trénink bez aplikace BCAA. Tento fakt podporuje skutečnost, že snížená koncentrace BCAA v krvi vede k zvýšené koncentraci serotoninu v mozkových buňkách a k zvýšení projevů únavy.
Dávkování
Nemá význam podávat malé množství BCAA a ještě k tomu rozdělené do celého dne. Tuto funkci může klidně nahradit pár gramů proteinu navíc.
Kdy?
Nejvhodnější je podávat BCAA přímo při tréninku nebo těsně před ním, protože aminokyseliny jsou obsaženy jak ve stravě, tak ve většině doplňků stravy.
Kolik?
A to je nejzásadnější věc na celém článku. Většina předních světových trénérů uvádí, že množství doporučované na etiketách doplňků, okolo 2-5g denně, jsou velmi malé a sami o sobě nezpůsobí žádný viditelný efekt. Toto nízké dávkování je určené hlavně komerční politikou firem. Kdyby totiž uvedli vyšší dávkování, málokdo by si jejich výrobek koupil.
Špičkoví trenéři, mezi nimiž v první řadě Charles Poliquin, a nutriční odborníci doporučují podávat cca. 0,4 g BCAA na 1 kg tělesné hmotnosti. (Pro 90 kg cvičence by to znamenalo okolo 36 gramů BCAA během tréninku).
Jestli si teď nedokážete rychle vypočítat, kolik to znamená tabletek běžně prodávaných BCAA, tak jedna tableta obsahuje 0,5g.
Ano. Znamená to pro takového cvičence do sebe dostat cca 70 tbl.
Možná se vám to teď zdá přitažené za vlasy, ale opravdu to tak je. Takové velké množství aminokyselin pomalu nedostanete ani ze všech kapslí některých dóz BCAA. A když přece jen ano, tak to máte tak maximálně na dva, možná i tři tréninky a můžete jít znova do obchodu pro další balení.
Pokud se tedy rozhodnete pro BCAA, tak pouze ve výše uvedených dávkách. Nakonec proč to pár tréninků nezkusit. Určitě vám to neublíží.
Zdroj informací: kulturistika.com
Kam dál?
První polovinu kapitoly pro začátečníky bych rád věnoval lidem, kteří chtějí. Chtějí změnit své tělo k lepšímu.
Ve druhé polovině pak konkrétní plán.
První důležitý krok máte za sebou, tím bylo rozhodnutí stávající stav změnit.
Tento typ tréninku je zaměřený na ženy, co se rozhodly (záměrně nepíšu rozhodli, neboť následující tréninkový program je určen především pro ženy…) začít se zbavovat přebytečného tuku, možná vás následující řádky budou trochu inspirovat a poradí vám, jak na to…
Trénink zaměřený na redukci tělesné hmotnosti je trénink přizpůsobený přáním klienta. Zpravidla to bývá trénink na hubnutí.
Každý kdo sportuje, dosáhne v určitém čase maxima, které již nemůže sám překročit. Zde nastupujeme my, abychom klienta posunuli co možná nejdál.
Dornova metoda Dornova metoda je jemná manuální terapie, jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně uváděny zpět do svých původních správných poloh.