Nabírání svalové hmoty 

Možná se na první pohled zdá, že tento program je určen výhradně mužům, avšak dnes není žádnou výjimkou tzv. skrytá obezita u žen (rozměry tělesných segmentů působí normálně, přičemž tělo trpí velkou absencí kvalitní svalové hmoty). Následkem čehož je nemožné tělo zbavit přebytku tuku. Proto je tento program využíván i u některých žen při tvarování těla, redukci tělesného tuku apod.

Nabírání svalové hmoty může být pro spoustu lidí stejně těžké, jako spalování tuků. Důležitou roli hraje tělesný typ jedince, fyzická kondice, věk… Nejde vytvořit obecný postup, který by fungoval na každého člověka, přesto je několik zásad, které platí bez výjimky.

 

Kvalitní strava

Pouhým tréninkem, byť by byl sebeintenzivnější, svaly k růstu nedonutíte. Trénink bude stimulovat svalová vlákna v jednotlivých svalových partiích, ale je pouze signál k růstu. To nejdůležitější je důkladná výživa.

kvalitnistravaK růstu svalové tkáně dochází po regeneraci svalů a ne při stimulaci. Regenerace svalů je opětovné neboli znovunačerpání sil a odpočinek. Pokud si svaly pouze odpočinou a doplní ztracenou energii nebo načerpají energii navíc aby mohly růst, záleží na přísunu vhodné stravy.
Je to častý problém začátečníků, kteří jsou zprvu přesvědčeni, že k růstu svalů stačí pouze zvetat těžké činky. To je omyl. Výživa a regenerace je velice důležitá a zásadní pro růst svalové hmoty. Stává se velmi často, že po odcvičení tréninku bez řádného stravování, tělo nemá dostatek živin pro svou regeneraci a tak začíná brát glykogen ze svalů. Začne laicky řečeno požírat vlastní svalovou hmotu.
Dostatečný přísun glykogenu zajistí váš objem.

 

 

Častý přísun potravy

Aby tělo mohlo přibrat svalovou hmotu, musíte jíst v menších dávkách několikrát denně. Konkrétně to znamená 6 – 8x denně, každé 2 – 3 hodiny. 3 jídla denně jsou hlavní chody. Snídaně, oběd a večeře. Svačiny mezi jídly jsou brány jako menší jídla jež doplňují živiny během dne.

Každý máme jiný časový rozvrh dne a proto si musíte režim jídelníčku upravit podle sebe.

Snídaně je jídlo, které nesmíte nikdy odbít. Je to první jídlo dne, které dodává do těla dostatek živin pro vaše svaly.

Po snídani přichází čas na svačinu. Ta by měla tvořit pouze menší jídlo, které vyplní mezeru mezi snídaní a obědem. Svačina se dá řešit doplňkovou výživou – suplementací.

Oběd a večeře jsou dalšími většími chody, které tvoří pilíře při budování svalové hmoty.

Součástí mého článku nejsou žádné rady a typy na konkrétní jídla či suplementy. Každý má jiné chutě a proto je skladba jídel vždy dělána po konzultaci. Nechci dávat žádné rady na sestavení konkrétního jídelníčku abyste ve finále zjistili, že polovinu jídel nejíte.

Stejné to je se suplementací.

Vždy se bere v potaz somatotyp člověka (vaše tělesná stavba) a proto se s případnými dotazy obracejte přímo na mě.

Zpět na články